Yumurta zayıflama diyetlerinin olmazsa olmazıdır.?

Yumurta, anne sütünden sonra gelen en iyi kalite proteindir. Özellikle içeriğindeki, aminoasit zenginliği nedeniyle, vücudumuz için gerekli olan proteinin bir çoğunu karşılamaktadır. Bu nedenle, yumurta tüketimine özel önem verilmelidir.
Yumurta aynı zamanda, zayıflama diyetlerinde de bolca yer verilmesi gereken bir besindir. Zayıflama diyetlerinde tok tutacak besinler, önem kazanmaktadır. Yumurta da, hem kahvaltıda hem de öğlen, akşam yemeklerinde, pratik olması, ekonomik olması ve tok tutması nedeniyle çokça tercih edilir. Haşlanmış olarak, omlet ya da menemen olarak yumurtaya sofrada sıkça yer verilmelidir. Yumurta içeriğindeki protein nedeniyle, tok tutmasının yanı sıra A vitamini, B vitamini açısından da, çok zengindir. Ayrıca içeriğindeki selenyumda, cilt için çok yararlıdır.
Yumurtanın tüketim aşamasında, dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, eğer, bir kalp hastalığı öykünüz varsa, tüketim miktarını sınırlandırmanız gerekmektedir. Bunun yanısıra, kollestrolü yüksek olan kişiler de yumurtayı tüketirken, yanında bolca çiğ sebze ve meyve tüketilirse, yumurtanın kollestrolü arttırıcı etkisi azaltılmış olur. Yumurta mutlaka öğünlerde yer almalı ve özellikle gereksinimin arttığı, örneğin, gebelik, emzirme, bebeklik dönemlerinde, mutlaka tüketilmelidir.

Önerilen Videolar

Konu ile İlgili Diğer Videolar