Erkeklerde idrar kaçırma ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Prof.Dr.Süleyman Ataus:- Hocam, idrar kaçırmada kullanılan yöntemlerden biri de , hastaya yapay sfinkter takılması. Önce, bu yapay sfinkter nasıl bir alettir, bundan bahseder misiniz?

Prof.Dr.Oktay Demirkesen:- Sizin de söylediğiniz gibi, yapay sfinkter, mesane çıkışında idrar tutmaya yaranan adelenin, haraplanması durumunda, kullanılan bir cihaz. Silikondan yapılmış, yani vücudun kabul edeceği bir materyalden oluşturulmuş bir cihazdan bahsediyoruz. Üç bölümü var yapay sfinkterin. Bir tanesi su haznesi, içinde su biriken. Diğeri, idrar çıkış borusu çevresine yerleştirdiğimiz kelepçe ve bu aleti çalıştırabilmek için koyulan bir kumanda düğmesinden oluşuyor. Kabaca yapay sfinkter diye tanımladığımız cihaz budur.

Prof.Dr.Süleyman Ataus:- İdrar kaçıran hasta ve yapay sfinkter. O zaman, her idrar kaçıran hastaya yapay sfinkter olur mu? Kime uygulanır?

Prof.Dr.Oktay Demirkesen:- Evet, şöyle ki, öncelikle bu durumda erkeklerden bahsediyoruz. Genellikle de bir ameliyat geçirmiş, prostata yönelik, özellikle prostat kanseri veya normal prostat büyümesi nedeniyle geçirilmiş ameliyatlardan sonra, biraz önce bahsettiğimiz, bu adelenin haraplanması durumunda, idrar kaçırma gerçekleştiği durumlarda, yapay sfinkter öneriler arasında yer alıyor. Bunun dışında başka tedavi alternatifleri de var ama altın standart olarak kabul ettiğimiz ve başarı şansı, en yüksek olarak tanımlayabileceğimiz yöntem, yapay sfinkter uygulamasıdır. Yani, sonuç olarak, her hastaya değil, daha çok orta, ileri düzeyde idrar kaçıraması olan hastalarda, eğer diğer tedavi yöntemleri uygun değilse yapay sfinkteri öneriyoruz.

Prof.Dr.Süleyman Ataus:- Peki, bu apay sfinkter nasıl çalışıyor, nasıl bir mekanizmayla çalışıyor? Kolay mı? Hasta kolayca uyum sağlayabilir mi?

Önerilen Videolar

Konu ile İlgili Diğer Videolar