İzsiz göğüs büyütme ameliyatında kullanılan protez patlar mı?

Hekim Hakkında

Op. Dr. Nuri Battal
Plastik, Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı

Telefon

Web sitesi

E-Posta

Hekime ait tüm videolar

Kullandığımız, silikon ya da serum fizyolojikli olan tüm göğüs protezlerinde patlama riski vardır. Bunlar sonuçta fabrika imalatı tıbbi materyallerdir. Protezlerin dışlarında bulunan çeper, her hangi bir şekilde yırtılabilir, sızdırabilir. Bu olasılık, tüm protezlerde yapılan istatistiklerde eşit olup %3 olarak bildirilmektedir.

Jelli protezleri patlamasını hastalar genellikle hemen anlamazlar, göğüsde oluşan şekil değişikliği ancak 1-2 senede anlaşılır.

Serum fizyolojikli protezlerde ise protezin patladığı hemen anlaşılmaktadır. Göğüs hemen küçülür. Bu çok önemli bir avantaj oluşturur çünkü patlayan protez, küçük bir müdahale ile yeniden koltuk altından lokal anestezi ile girilip, değiştirilebilmektedir.

Jelli protezde olduğu gibi göğüs dokusunun altını, kasın altını, temizlemek, yıkamak gibi işlemler gerekmez. Jelli protezlerde protezin patladığı, geç farkedilerek, pek çok kez protez malzemesi vücudun diğer bölgelerine göç etmiş olabilir. Bu, enfeksiyon riskine de sebep olabildiğinden daha büyük, daha komplike bir ameliyatla bölgeyi açıp, silikon materyalli protez parçalarını iyice temizlemek gereklidir.

Serum fizyolojik tercih edilmesinin en büyük sebeplerinden biri de patladığının hemen fark edilmesi kolaylıkla değiştirilebilmesidir.

Önerilen Videolar

Konu ile İlgili Diğer Videolar