Menopoz takibi nasıl yapılır?

Hekim Hakkında
Op. Dr. Evrim Aksoy

Menopozda, yumurtalık, fonksiyonları sona erdiği için östrojen hormonu çok azalmıştır. 12 ay boyunca adet görülmemesi halinde, bu duruma menopoz denmektedir. Menopozda, daha çok, östrojen hormonunun azalmasına bağlı belirtiler ortaya çıkmaktadır.
Bazı cilt problemleri, ciltte hassaslaşma, kuruma, incelme, vajinal bölgede kuruluk, kayganlığın artık sona ermesi, saçlarda dökülme, ciltte kalınlaşma, karın bölgesinde, erkek tipi yağlanma gibi sıkıntılar görülmektedir.
Kemikler, menopozda çok önemlidir. Özellikle doktor takibinde, menopoz için yapılması gerekenler, kemiklerin değerlendirilmesi, gerekiyorsa diyete mutlaka bir kalsiyum tablet eklenmesidir. Bunun yanında meme takibi, mamografi ve meme ultrason takiplerinin atlanmaması, menopoz yaşında da meme kanseri sık görülen bir durum olduğu için çok önemlidir.
Ayrıca, sıcak basması, gece terlemeleri, psikolojik sıkıntılar, uykusuzluk gibi problemler için, doktorun bazı testleri yaptırdıktan sonra karar vereceği hormon replasman tedavisi kullanılabilmektedir. Günümüzde, replasman tedavisinden, eskisi kadar korkulmadığı gerçeği ortadadır. Dolayısıyla, meme kontrolü, smear takibi, ultrason takibi yapıldıktan sonra, yıllık check-uplarla hormon tedavisi kullanılabilmekte ve menopoz dönemi bu şekilde daha rahat atlatılmaktadır.

Önerilen Videolar

Konu ile İlgili Diğer Videolar