Menopoz nedir ve belirtileri nelerdir?

Hekim Hakkında
Op. Dr. Evrim Aksoy

Menopoz, kadınların, yumurtalık fonksiyonlarının, tamamen tükendiği, bir sürece girmeleri dönemidir. İlk adet yaşı ile başlayıp, ortalama 45-55 yaşa kadar devam eden adet döngüsü içerisinde kadınların hamile kalma şansına sahip olduklarını biliyoruz. Ancak, kanamaların bittiği ve yumurtlamanın sona erdiği bu dönemde kadın, artık, doğurganlığının sonuna gelmiş olmakta ve doğum yapamamaktadır.
Menopozun Türkiye’deki ortalama yaşı 51 yaş civarıdır. Verilen istatiksel rakamlar, 45-55 yaş arasını göstermektedir. Erken menopoz konusu, bu konunun dışında olup ayrıca değerlendirilecektir.
Normalde, menopoz döneminde oluşması beklenen belirtilere gelecek olursak; En önce adet kanamasının durması görülür. 12 ay boyunca adet görmeyen bir kadın, artık menopoza girmiş sayılmaktadır. Menopozdan sonra bir kanama yaşanırsa, buna post menopozal kanama denmektedir ve mutlaka bir problem olduğu düşünülerek doktora başvurulmalıdır.
Bunun dışında menopozda, en çok şikayet edilen, sıcak basmaları, birden bire vücuda, yüzden başlayarak gelen sıcak basması, ter boşalması gelen bir atak şeklinde olmaktadır. Ayrıca, gece terlemeleri, uykusuzluk, psikolojik sıkıntılar, stres yaşama, cinsel yaşamı olumsuz yönde etkileyen vajinal kuruluk görülür. Menopoz yaşı, doğurganlığın sona erdiği bir yaş olmasına rağmen, hiçbir zaman cinselliğin de sona erdiği bir yaş olarak kabul edilmemelidir. Hasta vajinal kuruluk yaşıyorsa, doktora başvurduğunda çeşitli çözümler kendisine sunulmaktadır.

Önerilen Videolar

Konu ile İlgili Diğer Videolar