Genital estetik nedir ve neden uygulanır?

Hekim Hakkında
Op. Dr. Evrim Aksoy

Genital estetik, kadınların vajina bölgesinde, doğuştan varolan ya da sonradan meydana gelen yapısal bozuklukların düzeltilmesi tanımı altında toplanabilir. Genital estetiği yaparken aynı zaman fonksiyonel bozukluklar da düzeltilmektedir. Şöyle ki, yapılan ameliyatlar sadece dış görünüşü güzelleştirmekle kalmıyor, aynı zamanda, çokça yapılmış ve zorlu yapılmış vajinal doğumlardan sonra meydana gelen genişleme, elastikiyet kaybı nedeniyle, cinsel hayatın olumsuz etkilenmesi gibi durumlarda da, yapılan estetik operasyonlarla çok başarılı sonuçlar elde edilmektedir.
Günümüzde, genital estetik, artık bir tabu olmaktan çıkmaktadır. Çünkü, geçmişte, insanlar bu konuları konuşmakta hatta doktorlarına bile danışmakta zorlanmaktaydılar. Şimdi ise bu konuların daha yaygın konuşulması, bu işle uğraşan uzman hekimlerin çoğalması sebebiyle, genital estetik problemleri artık daha rahat çözülebilmektedir.
Genital estetik problemlerinin hem cerrahi hem de cerrahi olmayan yöntemlerle düzeltildiğini biliyoruz. Cerrahi yöntemde yapılan, labium denilen dudakların normalden uzunsa kısaltılması, ya da genişlemiş vajen dokusunun yine cerrahi yöntemle daraltılması, epizyotomi denilen yine doğum sırasında açılan kesinin tekrar onarılması sırasında bozuk bir iyileşmenin yol açtığı görüntü çirkinliğinin düzeltilmesi gibi cerrahi yöntemlerin yanında şimdi çok yeni çıkmış radyo frekans dalgaları sayesinde işlem yapan, vajinayı daraltan çok basit aletlerle de, cerrahi olmayan daraltma yöntemleriyle de, çok kısa, muayenehane şartlarında bir seansta düzeltilebilmektedir.

Önerilen Videolar

Konu ile İlgili Diğer Videolar